středa 24. května 2017

Múza

Nadchla mě, zajala mě, nepustila.

Pamatujete, jak jsem psala o Podpisu všech věcí? (Mimochodem, dostává mě, jak s odstupem času mi některé z našich příspěvků připadají skutečně na literární výši!)

Tak nějak jsem se cítila. Můj muž sice není rád, že čtu, a je to na něm tak strašně vidět, až mě to zaráží, jak moc mu může vadit, že někdo sedí a čte, že já sedím a čtu. Ale nedala jsem se. Ty ukradené hodiny s touhle knihou byly mimořádně klidné a uklidňující, konejšivé pro mou hlavu i moje sny. Naplnily moji představivost, za ruku mě odvedly z Lazců, od stereotypního života, který jakkoli mám moc ráda, je někdy příliš realistický.

Sedla jsem v sobotu ráno a přečetla sotva dvacet stran.

Sedla jsem v neděli ráno a u kafe přečetla dalších dvacet.

V pondělí večer přečetla o šest víc. O těch šest rozhodujících stran, které vás vtáhnou. A už nepustí. Přestože jsem včera vstávala ve čtyři a v šest odpoledne měla pocit absolutního komatu, v půl sedmé lapená písmenky jsem uvařila s knihou v náručí, pojedla s knihou před sebou, přečetla dvě kapitoly dětem z Babičky drsňačky a pak už jen ....

zdroj
Je to jako dlouhý skok do hluboké vody. Zvuky mizí a mizí stůl u kterého sedím, mizí světla z ulice i dotěrná moucha. Sedím u jídelního stolu,  stejně jako v první třídě, rovná záda, brada podepřená, hlavou se mi mezi řádky mihne vzpomínka, jak jsme ve škole četli společně Malého Bobše, a čtu a čtu a čtu, otáčím s vervou jednu stranu za druhou. 

Upřímně nechápu, proč se tolik lidí dobrovolně vzdá toho potěšení, které dobré příběhy nabízí. Líbí se mi ta variabilita schovaná za pestrobarevnými přebaly. Stačí sáhnout do jiného regálu a můžete být kýmkoli chcete.

-vM-

3 komentáře:

  1. Krásný příspěvek! Oslava četby a knih vůbec! Popsané pocity sdílím :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Už měsíc mám pro Tebe dar, ale po této oslavě četby si s ním nejspíš podepřu stůl, aby se nekýval..
    71

    OdpovědětVymazat