čtvrtek 30. března 2017

Uff.

Připadá mi, že všichni navrhujeme stejně. Když se podíváte na Bonami, Nordic Day nebo blog Soni, k Plameňákovi, kamkoli, na weby architektů nebo těch údajných designerů, všichni máme najednou (?) rádi stejné věci. Dokonalý přehled současného vkusu nabízí instagram. Fotka vedle fotky. Každou z nich už jste někde viděli.
Trochu mě to mate. Znamená to, že nakonec všichni bydlíme stejně? Nebo to znamená, že skutečně platí, že prostor k životu – byt – vzhledově dotváří až koncový uživatel nebo uživatelé? Chtěla bych nakupovat doplňky a zrcadla a nové deky, ale z čeho vybrat, když vím, a to nemusím ani do IKEA, že už to někdo doma máte? Bude to i v dnešní době nepřeberných možností jako za komunistů, kdy nebylo pro nikoho nic? Všichni milujeme retro, severský styl, tlusté vlny, hladké sklo. Kombinujeme to možná různě, ale stejně, co z toho zbývá nakonec?
V Plzni jsem si uvědomila, a s Petrou jsme to hojně probíraly, že dnes se všichni bojí barev. Jedinou barvu známe šedou. A to ještě až když máme pocit, že už té bílé je kolem moc. Neděláme barevné ani dětské pokoje. Netapetujeme brokátem, nebo třeba jen tmavou tapetou. Tapetujeme tím, co nabízí Hornbach. Světlo má nad jídelním stolem viset, hlavně aby bylo všude dost textilem potažených šňůr, zamotaných do sebe – nejlépe. Už nic nezdobíme, nevěšíme obrazy ani keramiku, většina interiérů působí sterilně, ani vystudovaní architekti nemají koule na alespoň barevné stěny, vždyť ten Loos to dělal tak krásné, tak příjemné k bytí.
Dnes jsou dřeva světlá, bělená, když už žuly, tak co nejvíc jednobarevné, povrchy vysoce leštěné, sem tam nějaká barva na doplňcích, ale dětský pokoj jiný než bílo šedý s modrými košíky pro chlapce a růžovými pro děvčata?


Tyhle trendy; skoro mě napadá, že trend současnosti není vůbec hezký. Současnost není hezká. Zahlceni množstvím a nekonečným výběrem máme strach. I ty dnešní puberťačky jsou až moc úhledné. Už v pubertě vypadají jako jejich matky.

Našla jsem ji náhodně - a je přesná. Zde!


-vM-

2 komentáře:

  1. Zuzi, to musíme ještě probrat, mám kupu zkušeností :-D asi jsme to v Plzni nestihly všechno, kupodivu. Hele, žes nenapsala o těch řekách?! vP

    OdpovědětVymazat
  2. na to nemám nějak náladu, jsem jarně zhroucená. Ale neboj, všecko bude! :)
    -vM-

    OdpovědětVymazat