úterý 7. března 2017

Není Zeman jako Zeman

Povzbuzena vašimi komentáři a toho času v kanceláři na celém jednom a celém mém vlastním zadku píšu u svačiny k vaší svačině totok:

Někdy v minulém týdnu jsem na ČT viděla dokument o Bořivoji Zemanovi. Tak nějak jsem si pořád myslela, že je "do rodiny" s Karlem Zemanem, ale asi nebyl. No, dokumentem provázela jeho dcera, na okraj doplním, což jsem sama netušila, že právě Bořivoj Zeman je autorem těch nejkrásnějších českých pohádek, na které se všichni o Vánocích těšíme. Pro jednoduchost citace z csfd:

"V 50. letech se stal jedním z nejvýznamnějších režisérů. Jeho největší zásluhou se stalo založení tradice žánru filmové pohádky. Zeman adaptoval klasickou pohádku Boženy Němcové Potrestaná pýcha a uvedl jej do kin pod názvem PYŠNÁ PRINCEZNA. Pohádka se stala divácky nejúspěšnějším československým filmem všech dob. Zeman vytvořil nadčasovou, romantickou, dobrodružnou a výtvarně zajímavou podívanou, podpořenou výbornými hereckými výkony V. Ráže a A. Vránové, jakož i řady herců ve vedlejších rolích. Později natočil další pohádky - adaptoval pohádku Boženy Němcové Sůl nad zlato pod názvem BYL JEDNOU JEDEN KRÁL. Při jejím natáčení se poprvé a naposledy sešli před kamerou Jan Werich a Vlasta Burian. Pokus o překonání úspěchu PYŠNÉ PRINCEZNY vzhledem k méně kompaktnímu scénáři sice nevyšel, ale i tak šlo o slušný úspěch. V roce 1968 natočil Zeman původní pohádku v muzikálovém provedení ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA. Využil v ní popularity zpěváků Neckáře a Vondráčkové, kterou získali v účinkování v popovém triu Golden Kids. Zeman se k žánru pohádky vrátil i v roce 1976, kdy vyrobil svůj poslední snímek HONZA MÁLEM KRÁLEM. Na námětu a scénáři spolupracoval jeho někdejší spoluscénárista PYŠNÉ PRINCEZNY Oldřich Kautský. Představitelem hlavní role se opět stal populární zpěvák, tentokrát Jiří Korn."  

Jeho dcera v tom dokumentu uvedla, že se její otec celý život řídil knihou Emila Coué: 
K vítězství nad sebou pomocí vědomé autosugesce.Pro vaši informaci, kniha se dá v antikvariátech na netu stále koupit. Anebo nově něco jako "metoda pana Coué" v novém vydání třeba na Kosmasu.

Knížku z antikvariátu už mám doma. Stránky TRHKNIH.CZ jsou něco jako aukro, ale  jen na knihy a za dva dny jsem tu knížku měla až doma. Za bez mála jen 250,- až z Plzně (Pepe, to je náhoda, co?? :). Voní krásně staře a je přesně tak zažloutlá, jako na obrázku výše. Podle dcery pana Zemana to vážně maká, tak uvidíme.

-vM-

Žádné komentáře:

Okomentovat