pátek 10. března 2017

Ježek se jako jedno z mála zvířat brání bez boje a zraňuje bez útoku

Dnes ráno mě Liduška dostala prohlášením: "Maminko, já se vyparáďuju!" Spí dnes u Adámka, její životní lásky (po jeslovém Albertovi), kterého si "stoprocentně vezme za muže a ona bude jeho žena". Narvala se do overálku, který jí byl knap už loni, vypadala jak potápeč v neoprénu z lehkého denimu, do nečesaných vlasů vrazila červenou čelenkou a zahňápla to mikinou s třpytkami, co dostala od Pepe asi dva roky zpět. Pečlivě umyla zuby i obličej a lehce se poprášila voňavkou Ledové království.

Je roztomilé, jak i bez mála pětiletá může být vlastně stejná jako všechny třicetileté (ačkoli je nám už spíš čtyřicet - to je HNUS!). Jediná starost je, aby Adamovi voněla, aby měla slušivé pyžamo a aby mohla spát pokud ne rovnou s ním v posteli, tak alespoň v jedné místnosti. Předůležitě si nasadila batoh a do ruky taštičku s křupkama a vyrazila vstříc lepším zítřkům. Dojala mě, jak tak šmatlala narvaná v těch riflových elasťákách směrem ke školce. S vážným obličejem a obavou v hlase, aby všechno dopadlo dle pečlivě sestaveného plánu a růžovo růžových představ. 
Svým přenocováním mimo domov znejistěla i svého bratra, kterýžto zůstává doma. Dokonce se přeptal, jestli by nemohl spát u ní v posteli, že se asi bude v pokoji sám bát a jestli by si to třeba ještě nerozmyslela a na noc se nevrátila domů. Krev sice není voda, ale Adámek Vašek je Adámek Vašek. Přísným hlasem mu oznámila, že to snad jednu noc vydrží, čímž rázně ukončila debatu.

Na stole se mi vrší hromady práce a ke klikání teď poslouchám S elegancí ježka. Jakkoli miluju Oveho a přestože se mi kniha Muriel Burberyové líbila velice, ta namluvená verze je něco skvostného. Jakoby člověk tím že "jen" poslouchá konečně pochopil, co tím básník chtěl říct. Najednou mi ta složitá souvětí dávají smysl, najednou slyším v hlase Taťjany Medvecké, jak chytrá ta domovnice vlastně byla a jak zásadní byly "hluboké myšlenky" dospívající Palomy. Nespornou výhodou audioknih je to, že u nich můžete štrikovat. Anebo umývat podělanej záchod. Pravda, ruka v míse a v uchu Ježek, to je ta pravá páteční idyla.

-vM-

Žádné komentáře:

Okomentovat