sobota 9. května 2015

Přátelství mezi mužem a ženou existuje?

Přátelství mezi mužem a ženou existuje. Jen má velmi specifickou podobu. Mám letité kamarády dva. Kamarády, kteří jsou v mém životě léta, nejsou součástí žádného jiného společenství, ve kterém se pohybuji. Jsou jen moji. 

Jednoho znám šestnáct let (opravdu), zbláznila jsem se do něj, o pět let starší. Dva roky jsme se vídali pravidelně a nikdy mezi námi nic fyzického neproběhlo. Jen neustálé narážky. Oženil se, má dítě a já ho požádala, zda by, pokud nebude zbytí, udělal dítě jednou i mě. Zvážil pro a proti a souhlasil.

Druhého znám let osm. Ještě v Brně, po jedné divoké noci, bez vrcholu samotného, jsme se rok neviděli. Pak jsme šli na pivo a od té doby se vídáme. Jednou za půl roku, někdy dvakrát za týden, vedeme řeči. Jen řeči. Malíř. Ty řeči nikdy nejsou o ničem osobním. Je to vlastně strašně zvláštní přátelství. Já nevím, kdy přítelkyni má a kdy ne, on neví, co v oblasti vztahů podnikám já. Mě to ani nezajímá. Dokud se nezhroutím a nenapíšu, že ho potřebuji a on je za hodinu ve městě. A pak o tom stejně nemluvíme. Tak naproti mě seděl, po dramatu s jeho kamarádem, tak mě dostával z kovboje, tak se ozval přesně v týden, kdy jsem přišla o posledního. Prostě to vycítí nebo já nevím, jak to dělá. 

Pinterest


Když jsem včera šla s ním posedět, byla jsem trochu nesvá. Po těch týdnech stresu a smutku a pocitu marnosti mi bylo konečně dobře. Já ale stejně potřebovala obejmout.  Když jsme tak vedle sebe leželi, políbili jsme se a pokračovali. A když mě hladil po tváři a objímal, držela jsem se, abych neplakala. Že zase přesně poznal, co má dělat. Že to prostě není možné. A že jestli se mají muž a žena přátelit, i to je forma útěchy, kterou si můžou poskytnout. Ještě se mi nestalo, abych zažila takovou směsici přátelství a vzrušení. I kdyby to bylo zase za dalších osm let nebo nikdy. Teď to bylo strašně potřeba. Ráno jsme se objímali stále. A pak šli na kafe a zase vedli ty řeči. O noci jsme nemluvili, jak jinak. Pravděpodobně vůbec netuší, jak moc pro mě udělal. 

A co z toho plyne? Že zbožňuji svoje kamarádky, ale ti dva, nebo kolik jich v životě máte vy dámy, jsou strašně moc potřeba. Jsem si naprosto jistá jednou věcí, některé vazby jsou absolutně nevysvětlitelné a nikdy nevíte, co vám v životě mohou dát. V tu pravou chvíli.

-vP-

Žádné komentáře:

Okomentovat