pátek 1. listopadu 2013

Enjoy Barcelona

Pravidelné okénko cestovatelek je zde. Tři ženy, tři dny a mraky zážitků. 

Předně, domluvu, že každý půlrok navštívíme jedno evropské město s cílem si za pár dní užít co nejvíce, se daří dodržovat. Stabilní sestavu tvořím já a blondýnka. Tentokráte se přidala tanečnice. A bylo to skvělé. 

Výběr destinace určila kombinace levných letenek a dobrého počasí, protože loňský Londýn před Vánoci byl skvělý, ale neuvěřitelně studený. A abych nezapomněla, podzimní prázdniny, předpoklad cesty dvou učitelek. Myslím ostatně, že tutéž cestu absolvovalo učitelek víc. Všimli jste si, že každé takové školní prázdniny je všude příliš učitelek?

Barcelona byl skvostný výběr. Jestliže se nám nechtělo věřit, že bude 27 stupňů, tak hlásím, že bylo. Jen jsem jaksi pozapomněla, že město leží na pobřeží a že tedy má moře a překvapivě i pláže. Barcelona je samá památka, gotika, Gaudí i Mies. Samá muzeum a galerie. Samé obchody. Samé bary a restaurace. 
 
Jako holky zběhlé jsme zabookovaly letenky a hotýlek v samotném centru na La Rambla, což je předpoklad pro plnohodnotně strávených pár dní. Bratislavské letiště je trošku z ruky, ale kdy jste naposledy byli v Bratislavě? A to je prosím hodinu autem z Brna. Příjezd do nočního města, ubytování a jen jedno pivo, když jsme tak unavené. No, jak bych to jen slušně řekla. Hopsání na diskotéce a ranní kocovinu nebo lépe řečeno stále podnapilost prostě nenaplánujete. S odstupem času mohu konstatovat, že za prvé: jeďte se společností, kdy každý člen nebo členka skupiny má vrchol juchání jindy. Vždy se ostatní mohou o dotyčnou (v našem případě) postarat. A za druhé: Pokud se chcete vážně zřídit, udělejte to hned první večer, protože se zvládnete zregenerovat v ještě dovolenkovém duchu. A bonusem může být zmiňovaná pláž. 

I takto se dá začít dovolená...

Tam jsme se ostatně následující den vypravily. Dvacetiminutová procházka. Tanečnice dokonce ve vodě. Tak se má trávit podzim. V plánu byl ještě Gaudí a především piknik. A courání napříč městem. Nakoupit na trhu a najít klidnou zahradu matematické fakulty (ano, čtete dobře) se ukázal jako skvělý nápad. Tolik vitamínů jsem do sebe nedostala ani ve všech koktejlových ozdobách za celé léto. Zbožňuji žlutý meloun. Čerstvý žlutý meloun. 

Ještě!

Gaudí...

...a gotika
První celý den má jednoznačný závěr. Když je v Barceloně slunečno a teplo, vrhněte se na pláž, dobré jídlo konzumované venku a procházky kolem památek. Druhý celý den, deštivý den a chladnější, zase do těch památek zalezte. 

Na znovupostavené architektuře je narozdíl od jiných druhů umění výborné, že ten prostor je prostě stále stejný. Kámen není již starý 80 let, ale když se zadaří, je na stejném místě, ve stejném rozměru. Pavilon od Miese van der Rohe byl to nejlepší, co jsem ve městě viděla.Gaudí má jistě něco do sebe, ale Mies psal dějiny moderní architektury. A ani nepotřeboval tlustý sešit. Pár přímek a uvážený materiál. A samozřejmě  to co známe všichni, křeslo Barcelona. Soukromá galerie Caixa forum se nachází vedle. Momentálně plná Pissara a moderního umění. 
Jestli chodit do Parku Guell za světla nebo za tmy, toť otázka. Za světla je tam plno turistů, za tmy tam není lautr nic vidět. Gaudí zapomněl na elektrifikaci. Ovšem, s odcházejícím deštěm a přibývající teplotou, která stále umožňuje sedět na zahrádce, doporučuji park opustit a vydat se směr čtvrť Gracia. Tisíce obchůdků a podniků a náměstíček. Tady to žije. 

Mies...

...a galerie a krásný příklad rekonverze

Poslední den, ještě nějakou tu gotickou katedrálu a kávu u moře. Škoda, že galerie od Richarda Meiera otevírá až v 11. A oběd v tržnici. I na meloun došlo. A domů. Asi bychom se shodly dámy, že jediný důvod, proč se vrátit, jsou muži. Nejen manžel drahé tanečnice, ale i všichni ti Češi, na které tady nadáváme. Španělé totiž nic moc vážené. Italové mají styl, Španělé jsou takový použití nebo co. Jak jsme si v Miláně nemohly vybrat, tady si nešlo vybrat. To se změnilo nástupem do letadla, dva stevardi a konečně oko spočinulo i na něčem pěkném, než na památkách. Zdá se to být tristní. Parádně jsme si to užily. 

A kam teď? Protože se krásná blondýnka stěhuje do Budapešti, vánoční trhy jsou jasné. A protože tanečnice slaví příští květen kulatiny a o jejich posledních kulatinách jsme si slíbily, že se tam vrátíme. Čeká nás opět Řím. Holt některá města jsou srdcovky.

-vP-

3 komentáře:

 1. Pepi, ráda bych řekla, že jednou pojedu s tebou. Ale moc dobře vím, že nikdy nepojedu. Matku s sebou nikdo nepotřebuje, tato funkce je poněkud mimo spektrum dovolnkového typu žen, a navíc všichni víme, že sejně jen melu hubou a skutek utek, vždyť já na to cestování ani nejsem. Ale tleskám vám všem ke krásné tradici. Takhle nějak si já, matka, představuju dospělost. VYrazit a zmastit se v Barceloně. To musí být krásný vrchol svobody. Řím závidím. Slib mi, že mě tam k mým padesátinám vezmeš! :)
  P.S. Zdravím Tvoje spolucestovatelky, "šílenou" blondýnu zváště.
  -vM-

  OdpovědětVymazat
 2. Barca - tak tam jsem taky nebyl............ ale v Římě joo. A dodnes jsem z něj učůranej. Ale jednou se někam zase vypravím, jen mám k té 50-tce o hodně času blíž než -vM-........ 71

  OdpovědětVymazat
 3. Ke každé padesátce a klidně i dřív budu ráda vaším průvodcem! :-) Tebe Zuzi beru za slovo, alespoň na něco se lze v narůstajícím věku těšit....! vP

  OdpovědětVymazat