pátek 13. září 2013

Peklo za 450,- a FriDay Song

Přiznávám, že když jsem si někde na iDnesu přečetla článek o tom, jak se v Americe podepisují petice za přeobsazení filmového zpracování, začala jsem se těšit na právě vydaný třetí díl. A naivně jsem si myslela, že jestli se něčeho prodalo tolik, že autorka přeskočila i Rowlingovou a všechny ostatní, muselo nutně dojít k nějaké zásadní změně a vylepšení nejen obsahu. Jak moc jsem se spletla! Přátelé, možná to ani nepřečtu. Ani kvůli vám a další rádoby vtipné recenzi. Mluvím o dalších odstínech. Ale tohle jsou Mnohé odstíny diletantizmu.
Neboť je to tu samý vědec a odborník, každý máte svůj názor, pevně věřím, že konečně rozpoutám debatu. Debatu na téma: Český jazyk v kostce. Podle mě má překladatelka základní kurz angličtiny a z češtiny propadla. Anebo má o trochu lepší překladač. Posuďte sami. Jsem na straně 104/105. Překlad Zdenka Lišková.Podotýkám, že první část vlevo nahoře se odehrává vprostřed ledového moře kdesi u Francie, jakože plovou v záchranných vestách, neboť právě sletěli z vodního skútru. Řídila ona.

Stojí za povšimnutí:
ztěžklý pohled
plachý úsměv
kloubky prstů
je vysílená po třech týdnech na hochnóbl jachtě a letu první třídou
on si ji zvedá do náručí, aby ji vynesl z auta

Povšimla jsem si já na předchozích stranách:
co je to za jazyk, když se používá výhradně čas, co je to vlastně za čas?, "průběžný"? Slovní spojení typu: chytám a nasedám, souká se za mě a odkopává nás od jachty, přesouvá se ke mě, objímá mě rukama, pevně přimyká svá stehna k mým, naklání se a dává mi pusu mezi obočí, zvedá se z postele, připevňuje klíček k zápěstí, vyklenu obočí, zasouvá mi pramen vlasů za ucho (to dělá na každé straně nejméně jednou), "natahuje se a vezme foťák, podrží ho na délku paže a fotí nás v našem post-lechtacím, post-koitálním, post-zpovědním objetí", ...

Nevím, jak by to mělo znít správně, ale tak nějak mám pocit, že tohle česky moc není. A osobně se domnívám, že tak blbou ve smyslu hloupou postavu, jako je ta husa Anastasia, snad není možné ani napsat. Zkrátka, je to ubohost. Není možné přečíst na jeden zátah víc jak dvacet stran, protože pak fyzicky cítíte tu bolest, jak vám umírají buňky v mozku. Teorie o tom, že je tato kniha natolik chytlavá, že ji prostě nemůžete odložit, je za mě mylná. A skutečně si neumím představit ženskou, která to dočte a začne hned znova.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

No a Friday song? Vzhledem ke včerejšímu úspěchu vaječné Petry se nabízí pouze jediné. Nikdo nedělá lepší oslavné a motivační písně něž Queeni. Pepi, gratulujeme! Ten Fredyho obleček máš jako bonus :Dpěkně jsem si pobrečela takhle po ránu :)
-vM-


2 komentáře:

 1. Zuzi, ještě, že jsi tady! zvládla jsi i Fday song! děkuju moc! za něj i podporu! nahrdelník nesundávám z krku!:-)
  ty a fakt už tu krávovinu nečti!to je děs!!!!vP

  OdpovědětVymazat
 2. Škoda, že takovým stylem nepsal Julek Fučík*) "svoji" Reportáž psanou na oprátce*). Byl by z toho světový socialistický trhák.
  *) mladé ročníky si musí vygooglovat.
  71

  OdpovědětVymazat