středa 4. září 2013

Dobrý den, pane Čapek!

Musím říct, že jsem měl rád dnešní dobu plnou technologických pomůcek, které lidem usnadňují a hlavně šetří čas. Čas pro rodinu, sport, přátelé, pivo-vino-zpěv. Nehodící si škrtněte. Jenže každá dobrá věc je degenerujícím lidstvem překombinována (jsem optimista, tak neříkám zneužita), takže se nakonec otočí nejen proti jeho vynálezci, ale i proti lidstvu samotnému. Zdravím, pane Čapek! Dospěl jsem k tomu, že takovým Krakatitem dnešních dni je email. Jasně, ani já už si nedovedu bez něj práci a život představit. Je to super, když si 2 dny před odjezdem na dovolenou najdete na interfernetu 5 apartmánů, napíšete 5 „emilů“ a než si stihnete zabalit tašku, tak máte kde hlavu složit. Nádhera.

Bohužel se ale pro spoustu lidí stal emil nástrojem jejich důležitosti. Každý den mám v hlavě větu jednoho managera pro výstavbu jednoho nejmenovaného hOBI řetězce, který říkával: Kdo mailuje, ten zůstává..... Sice nezůstal, ale tuto strategii uplatňuje v nejmenovaném potravinářském řetězci. Ano, dnes je hlavní emailovat. Kdykoliv, odkudkoliv, za jakýchkoliv podmínek. O každém prdu je nutno poinformovat širokou kolegyální a šéfovskou veřejnost, aby se vědělo, že daný člověk (záměrně nepíšu pracovník) toho má fakt.hodně. Je fakt hodně „byzy“ a měly by se mu zvednout.peníze nebo přidělit nějaká pracovní síla. Tak se z normálního pracovníka stane profesionální rozesílač. Přidána hodnota jeho práce se dostava do červených čísel. Moje babička říkala: že kdo nic nedělá, tak nic nepokazí. Ale tito lidé nic nedělají ( z pohledu případně hodnoty na řešení problémů), ale navíc ještě zdržují ty, kteří pracovat skutečně chtějí nebo aspoň kvůli své hypotéce potřebují. Poslední dobou mám pocit , že se s emailovými přestřelkami roztrhl pytel. Nebo jsem narazil obzvláště úrodnou žílu. V pondělí bylo těchto nijakých emailů přesně 22. 22 x minuta, 22 x zbytečně roztržený myšlenkový tok, který mě „živí“. Půlhodina, kterou musím naddělat nebo půlhodina, o kterou přijdu pozdě domů, půlhodina, za kterou jsem mohl uběhnout aspoň 5,5km. Nejraději mám ty zprávy, které jsou odeslány z nějakého mobilního zařízení. Ty mají dole pod zprávou napsáno: Odesláno z HTC nebo Odesláno Blueberry…..Čím větší manager, tím lepčí značka. Jen nechápu proč v záplavě zpráv odeslaných z klasického PC se nepravidelně objevují ty odeslané z mobilu. Myslím, že takové zprávy s textem „asap“ nebo „vnv“ byly odeslány z nějaké malé místnůstky a text je takt krátký, protože ……….. však víte. Občas se neudržím a odepisuju úplné bláboly v naivní představě, že se dotyčný chytí za nos, případně si uvědomí, že dělá hlouposti. Třeba: „prosím o mobilní číslo na asapa, zavolám mu a domluvím se s ním……“.  Naivní představa, ale trochu se mi uleví. Říkám si, že kdyby v těch drátech seděli ti poštovní skřítkové, kteří se tam přestěhovali z pošty po tom, co pan Kolbaba definitivně pověsil svoji pošťáckou brašnu na hřebík (Zdravím, pane Čapek! Bratře….), museli by dobrovolně spáchat sebevraždu vypitím plné nádobky lepidla na známky nebo by se nechali rozmáčknout poštovním razítkem. Mimochodem, taky se Vám líbí, jak úřednice energicky razítkují?   
 V knihách Karla Maye byli indiáni popisování jako lidé , kteří mlčeli pokud neměli na srdci něco fakt důležitého. Přeju nám všem, aby u emailů sedělo co nejvíc indiánů. Howgh, domluvil jsem. 


-71-
4 komentáře:

 1. Já mám s emaily jeden problém, vždy něco zapomenu napsat a pak musím poslat další. Nejhorší je, když se moc soustředím, jedno po druhém, zodpovídám otázky, vznáším dotazy a odešlu. a buch, to nejdůležitější jsem zapoměla.
  Bohužel by to nevyřešil ani telefonát, protože opět všichni stále telefonují. A já vím, že když na někoho 10 minut pracovně mluvím, pamatuje si z toho s bídou třetinu. takže to pak napíšu do mailu....začarovaný kruh!vP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky -vP-, že ses smilovala a šoupal mi sem 1 komentář. :-)
   71

   Vymazat
  2. Je to tady líná verbež! :-D vP

   Vymazat
 2. Hej verbež!Mě napadá citát z povídky Ukradený kaktus, posloucháme to v autě a ano, tahle čeština je krásný jazyk. Třeby by jednasedmdesátka mohl do mailu hromadně kopírovat toto (akoli adresátem je žena, jistě umožňuje čeština i převed do mužského rodu):
  "Počkej, řekl jsem si; a už jsem seděl a začal jsem svým nejúhlednějším písmem psát: Ty strašidlo poštmistrovské, ty nosatá fuchtle, ty kometo, ty treperendo zvědavá, ty zmije, ty rašple, ty ježibabo a tak dále, s úctou veškerou Jan Kubát. Poslouchejte, tahle čeština je bohatá a přesná řeč; jedním dechem jsem na ten papír vysypal čtyřiatřicet výrazů, kterých může přímý a počestný muž užít vůči každé dámě, aniž by se stal osobním nebo dotěrným; pak jsem to spokojeně zalepil, napsal jsem na obálku svou vlastní adresu a jel jsem do nejbližšího města dát to do schránky. Den nato běžím na poštu a strčím s nejlíbeznějším úsměvem hlavu do okénka. Paní poštmistrová, povídám, není tady pro mne nějaký dopis?

  „Já vás budu žalovat, vy ničemo,” zasršela na mne paní poštmistrová s tím nejstrašnějším pohledem, který jsem kdy viděl. - „Ale paní poštmistrová,” povídám jí soucitně, „snad jste nečetla něco nepříjemného?” - A pak jsem raději ujel."

  Mimochodem, zjištila jsem, že NEMÁM doma Karla ČApka. Ostudné!

  Zdravím vás, vaječňáci, jenom co operu, vložím dovo-report. Ciao, Z.

  OdpovědětVymazat