středa 1. května 2013

Taková jarní vertikutace

71 píše...

 

U nás na vesnici jsem bílá vrána. Sousedi po levé straně se úderem své 50-tky stali aktivní golfisti a jelikož jsou dost časově vytížení, zbudovali svoje cvičné greeny vzadu na zahradě. Soused po pravé straně je kutil domácí (v nejlepším smyslu slova), takže svoji zahrádku pooral do hloubky půli metru a pomocí všech dostupných prostředků (biologických i čistě chemických) na ní vytvořil travní porost katalogové kvality. Jestli fotka na obalu prodává, tak travní směs s jeho zahradou by byla v prodejnosti hodně vysoko. A mezi těmito stálezelenými oázami se nachází naše „hájemství“, které by mohlo dobře posloužit pouze pro natáčení exteriérů „Pohádek z mechu a kapradí“ (přiznávám, že kapradí jsem do jednoho rohu nasadil  já sám). Ovšem letos jsem se rozhodl, že už nebudu čelit vyčítavým pohledům sousedů a jejich více než okatým narážkám na výtrusný plevel z naší provenience, který zamořuje jejich greeny. Jaro jsem proto vítal pln odhodlání a hned jak země trochu proschla, vyjel jsem s vertikutátorem. (Pro nezasvěcené zde trocha Wiki-teorie: Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Tím se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav. Zároveň dochází i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje.) 

Tam, zpátky, tam – systematicky jsem začal křižovat zahradu a jelikož je to práce veskrze monotónní, tak jsem měl čas na různá přemýšlení. První (a zároveň poslední) co mi přišlo na „um“ (jako hovoria bratia slováky) bylo, že péče o trávník a partnerské vztahy mají hodně společného. No řekněte, nebylo by fajn každé jaro se s nadšením vrhnout do „vertikutace“ vztahu? Ne, že by se partner položil do trávy a nechal se rozsekat ve dvou navzájem kolmých směrech jakousi mašinou……..no fuj!! Myslím tím pustit svěží vítr v podobě kytice (nejlépe velikosti osobního auta), romantické večeře (kde útrata za svíčky se blíží částce konzumace), či otevřeného účtu u Swarovského………. Po provzdušnění by následovalo hnojení, což by jistojistě ještě vygradovalo účinky vertikutace a následně by byl pozorný pěstitel po zásluze odměněn. Nejsem já nevyléčitelný romantik? Hahahaha. Tak zpátky do reality: účinky vertikutace by se jistě minuly účinkem, protože kytice by nebyla dost velká, svíček by nebyl dostatečný počet a účet u Swarovskýho NIKDY nemůže dosáhnout potřebné výše. V takové situaci i bezvýznamná maličkost toho dokáže spoustu pohnojit……… A odměna? Tu si po dokážete všichni představit – v lepším případě by se tím dalo pohnojit. (Heuréka, že by perpetum mobile??) 

Při těchto „zábavných“ fabulacích jsem zjistil, že převládající barva na naší zahradě je hnědá. Podařilo se mi přemístit náš trávník na hromadu bioodpadu. Když už něco dělám, tak pořádně. No. Sousedi se zalíbením koukají na moje dílo zkázy a předhánějí se radami, jak nejlépe založit trávník parkové kvality. Někdy je potřeba zbavit se toho nefunkčního, špatného, starého, vyšumělého, nudného, aby na stejném místě mohlo vzniknout to nové, fungující, krásné, motivující. Další paralela! Super! 

Už je raději neposlouchám! Čistím stroj, dohrabávám zbytky mechů a travní sémě nemaje, odcházím domů. Pánové, vertikutujte, hnojte, propichujte zeminu, vylehčujte pískem či granulátem, dosévejte, stříhejte si svoje greeny. Já příští rok vezmu svoji rodinu, posadím je na kola a pojedeme na zmrzlinu. Na zahradě občas zkontroluju, jestli se k nám nastěhoval Křemílek s Vochomůrkou a NIKDO a NIC mě nepřesvědčí, že péče o trávník je dobře investovaný čas. Naše tráva se sedmikráskama a pampeliškama je fajn a je vděčná, a když se na ni kočka „vykálí“ , tak to považuje za důkaz zájmu a péče. A hele, že by další paralela? 


71 
P.S. Já Vám to říkal……………. 

4 komentáře:

 1. Dobré ráno do čtvrtého patra! Protože naši čtenáři se velmi obávají o své soukromí, budeme s Petrou vkládat nastřídačku komentář za každých 10 přečtení, abys viděl, že to nebyl čas strávený hůře nežli vertikutací. Tímto tě vítám do druhé desítky. Vejce Z.

  OdpovědětVymazat
 2. I ode mě dobré ráno, tak já nevydržím čekat do další desítky, že?! Já se totiž nemůžu dočkat, až napíšu, že se mi to líbí! četla jsem už včera a nějak nevím, kde se u někoho bere ten vertikutátor? to je přece věc zcela speciální, to zapůjčili sousedi nebo jsi muž vybaven na všechny situace?!
  K věci, já myslím, že vertikutovat bychom potřebovali občas všichni - v práci, ve vztahu a já momentálně i ve svém mozku! asi si tu věc příjdu "půjčit".vP.

  OdpovědětVymazat
 3. Drahá shovívavá deccovejce, děkuji Vám za morální podporu a shovívavost. Při psaní jsem si uvědomil, že s vyjímkou technických zpráv jsem "slohovku" nepsal 71-x let. Docela mě to pobavilo, asi o tom někdy bloknu. Přístoj provzdušňovacího typu dnes patří k výbavě každého řádného zahrádkáře. Já si ¨ho půjčil od dědo-babi, kteří vertikutují už pěkných pár let (a jejich vztah je i po tolika letech soužití více než příkladný). Na formátování hlavního HDD se povětšinou používají čističe alkoholové skupiny -OH. My ve 4. patře čistíme každý den, ale asi budem musel zvednout dávky čistícího prostředku ...........Pěkný déééén. :-) 71

  OdpovědětVymazat
 4. Zobrazení stránky dnes 57
  Zobrazení stránky za včerejšek 127
  Publikum:Česká republika - 133, Spojené státy - 11, Německo - 8, Velká Británie - 1

  Miluju kolonku statistik! A představte si, že by třeba každej třetí reagoval...bych nemusela řešit pocity méněcennosti, vyprdla bych se na architekturu a začla tohle dělat profi.

  Ciao Z.

  OdpovědětVymazat