sobota 20. dubna 2013

Architektura do kapsy

Tak páteční song jsem prostě nestihla. Matko, promiň.

Včera jsem byla celý den v Brně. Pan docent mě požádal, zda nechci asistovat u kritik. První ročník. Je velmi zajímavé, jak každý rok se profiluje v ročníků stejná skupina lidí. Vždy se najde někdo s kruhovou stavbou a nechápe, že by vážně bylo lepší klást prvky střešní konstrukce směrem do středu (dívka), další vyrábí pro bytový dům energii solárními panely, na střeše má sběrnou nádrž pro dešťovou vodu, ale ještě nevymyslel, kde bude dům stát (mladík). A pak tu máme meditační místnosti, rodinné domy lichobežníkových tvarů, bojovovu arénu, cestu od někud někam. Vždy mě zarazí, jaký může mít někdo výtvarný cit a jakou může mít někdo drzost.

Pak jsem chodila po fakultě s výstupním lístkem. To fakt existuje. A v knihovně jsem koupila knihu. Konečně. Já totiž miluju, když mám knihu o architektuře do kapsy.

S touhle - Česká republika - architektura XX. století I. Morava a Slezsko jsem projela i prošla, v reálu nebo prstem, Luhačovice, Zlín, Olomouc i Brno. Momentálně si marně vzpomínám, kde je jí konec. Asi v kanceláři. Pohledám. A doporučuji. Jasné členění, stručné informace a mapky. Základ úspěchu a mojí oblíbenosti.


zdroj Kosmas

Tahle mi chyběla. Brno. Architektura. 1945 - 1990. Na brněnské fakultě architektury jen za 320 Kč, bezkonkurenční cena. A ještě k dostání druhý díl. Ale tak co si budeme říkat, já si pak ve stejné ceně koupila chlapa. Sprchová gel, o kterém jsem zde básnila už v srpnu. 
Mapky nechybí, plné adresy a dokonce přístupnost.


Tohle mě vždy překvapí. Restaurace v mracích. 

 
Pak tu máme sérii vil - Slavné vily.....(doplň sám), pro mě již příliš moc dílů. Vlastním Olomoucký kraj. Kdo nechce kupovat, vše najde na jejich webových stránkách. Informacemi jsou opravdu nabité. 

Olomouc má snad nejlepší souhrnou publikaci o architektuře 20. století ve dvoudílné knize z let 1981 a 1983! To je tedy dost překvapující, třicet let staré publikace, ale minimálně z poválečné architektury jsem nic lepšího nenašla. Vedoucím autorem obou dílů je Pavel Zatloukal, Olomoucká architektura 1900 - 1950 a Olomoucká architektura 1950-1983. Druhý díl mám objednaný v knihovně a konečně si z něj udělám vlastní kopii. Prakticky nesehnatelná záležitost. 
 
Do zahraničí mám příruční verzi Phaidonu. Přesněji - The Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture. Je velká, ne, obří verze a pak malá, do kapsy. Tu mám a tahám sebou. Mimochodem, je tam výběr i z České republiky. 

Velká verze
A nakonec zvolávám: "Kdo uposlechl matku a nakoupil na Kosmasovi knihy za dobré ceny?" No já. Tato sbírká plus jedna dětská, která už je u majitelky, celkem za 450 Kč. Dneska jsem materialistka, ale radost z knihy zvyšuje i výhodná koupě. Návrat už čtu, od autora Předčítače (všichni jsme viděli ten film s Kate Winslet), něco číst ani nehodlám, ale knihovna je potřebuje!PS: Ta křídla  pořád zavazí při focení, ovšem svítí ve tmě! Objev zcela náhodný a naprosto šokující. 

PPS: Dívám se na červenou knihovnu roku. Rok 1936, hraje R.A. Dvorský a Zita Kabátová je překrásná. Úžasné jsou i interiéry. To sem brzy přidám!

13 komentářů:

 1. Líbí se mi, že k tomuto typu článků se nevyjádří nikdy a vůbec nikdo :) jsou tak ohromení, Peťo, že nemožou ani déchat! véco

  OdpovědětVymazat
 2. :-D asi začnu realizovat vlastní architektonické procházky pro naše čtenáře :-))))

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj druhé vejce! My (esteticky tupé lamy) se koříme v posvátné úctě před VÁMI - nositeli krásna, že se ni špitnout neodvážíme. Ale vlastní videjoblog by nebyl špatný. Rozhodně by to předčilo tohoto fundovaného "šašéčka" z tohoto odkazu: http://www.stream.cz/gebrianvs/808050-gebrian-vs-olomouc

  OdpovědětVymazat
 4. Tak přátelé! S tímto hochem jsem měla tu čest studovat. Byl o ročník vejš, v poměrně silném ročníku hezkých mužů a šikovných slečen, kteří se rádi věnovali teorii architektury, což dost možná přímo vyplynulo z úzkých vztahů s Monikou Mitášovou, která byla pro začínající studenty architektury fakt ohromujícím způsobem určující a prospěšná. Monika zde: http://www.cts.cuni.cz/index.php?m=35&osoba=156
  No Gebrian se myslím tak nějak svezl, nevím, vždycky k tomu tíhl, byl to "rozómek" a teoretik. Ale musím říct, že dělá (nebo dělal) spoustu dobrých věcí, např. překládá teoretické texty, které dosud přeloženy nebyly, mám od něho takovou sbírku. No ale jak projíždím internet, tak se zdá profiloval nakonec trochu jinak. Jeho začátky byly rozhodně slibné. Ale ráda jsem ho neměla, pro architekty jeho typu budou architekti mého typu jenom plebs.
  To tady ale máme najednou pěkně fundovanou debatu, co?

  Peťo, budu to držet kameru, chceš?

  Z.

  OdpovědětVymazat
 5. Vážení, já teda myslela, že zavelím a někam půjdeme, jako všichni půjdeme, ne, že já půjdu a matka bude držet kameru a pak se na to od kafíčka bude někdo dívat!:-) Ty Zuzi, nedělá si z nás pan Milan trošku bžundu?! :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Velevážené lehce ironické vejce (hlavně nejmenovat!!), jak jsem již uvedl výše, mezi nositelkami krásna a estetična je můj pohled notně pošramocený vrozeným šedým zákalem zcela nadbytečný. Narozdíl od pana "teoretického architekta" nemaje ani značkový kabát, natož boty či lehce extravagantní šálu, gel na vlasy už pomalu taky není na co nanášet, takže suma sumárum bych mohl na PC z NDR vytisknout titulky a ve vhodnou chvíli s nimi pobíhat před objektivní čočkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem vážně rozhodnutá udělat ti vlastní rubriku. Tvoje psaní by měli ordinovat místo antidepresiv. Opět jsem se zasmnála,což je mimořádně přijemný start dnešního dne! Vymysli o čem napíšeš. My ti u dnešního rána vyhradíme den v týdnu, kdy budeš publikovat :)

   Vymazat
  2. Zdar jak sviňa, tak jsme s Petrou po snídani a tímto ti slavnostně sdělujeme, že první středa v měsíci je tvoje. Téma, rozsah, slovník, všechno dle tvého vlastního uvážení, náš blog nepodléhá cenzuře. A startuju odpočítávání, když už vím, jak na to. Jak se chceš jmenovat, teda myšleno ty jako rubrika?
   Ciao Véca (obě za sklem)

   Vymazat
  3. Milá zasklená vejce, děkuji za zcela neopodstatněnoú důvěru ve mě vloženou, ale z pozice staršího si dovolím nesouhlasit. Můj sarkastický pohled na svět se zprvu může zábavným zdati, nicméně se brzy okouká a jeho antidepresivní účinek se zdepresivní. Po čase vejce prozřou a kohout co kdys stál na hnoji v plné kráse a lesku je jen starý a vypelichaný kapoun. Takto naletělo nejedno vejce a skončilo pak na pánvi nebo v hrnci vroucí vody...... V neposlední řadě byste takto přišly o 80% externích komentářů a to bych fakt nechtěl. 71 P.S. On život hluboko po 40-tce není až taková legra.

   Vymazat
  4. Milý čtenáři, poctivý komentátore, z toho všeho, čím argumentuješ, jednoznačně mohu souhlasit pouze s rapidním poklesem komentářů, což by nás tedy moc mrzelo. Ovšem pouze v jeden den, tak nevím, zda to vše nejsou jen výmluvy. Protože po čtyřicítce - v hloubi duše doufám - to bude mnohem lepší, než krátce po třicítce, kdy do vás všichni ještě - nechápu, já myslela, že to dvacítkou končí - vkládají tolik nadějí a očekávání. A taky, neříká se, že mezi slepými je jednooký králem. I opelichaný může přijít vhod!:-)vejceP

   Vymazat
 7. Neoblomné vejceP, to s těma výmluvama mi fakt pohnulo žlučí, takže : Já Vás varoval..........!
  http://www.youtube.com/watch?v=7WvUtB3kKPw
  71

  OdpovědětVymazat
 8. Tak teda ano...Mistře! Tak kdybys nám to fakt neradil, asi s tebou nepohneme!:-)vP

  OdpovědětVymazat
 9. A je to 1:0 pro zajíce.... Kdo by odolal vejcovábení ! :-) 71

  OdpovědětVymazat